Pioneers in the industry, we offer viscoelastic polyurethane foam, rebonded pu foam sheets, conductive pu foam, pu profile foam, anti static foam and nitrile foam sheet from India.
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Thickness | As per customer requirement |
| Material | Polyurethane |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Viscoelastic Foam |
| Brand | Neostik Tapes |
| Size | As per customer requirement |
| Density | As per customer requirement |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Material | Pu Foam |
| Usage/Application | Mattress |
| Color | mixed colours |
| Brand | NEOSTIK |
| Type | Rebonded Foam |
| Size | 3FT x 6FT |
| Density | 70,90, 110 AND 160 |
| Packaging Type | 6SHEETS PER PACK |
| Features | NA |
| Automation Grade | FIRE RETARDENT ALSO AVAILABLE-20 DEG TO 160 DEG |
| Temp. Range | -20 DEG TO 160 DEG |
| Quantity Per Carton | 6 SHEETS OF 25 MM PER PACK |
| Unit | ONE SHEET |
| Product Code | NSTPL-REBOND |
| Customized | CAN BE GIVEN AS PER YOUR DRAWINGS |
| General Use | NA |
| Hardness Deg | 12 SHORE |
| Is It Gsm Service | NA |
| Surface | NA |
| Tensile Strength Mpa | NA |
| Comfort | NA |
| Dual Side | NA |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | sheets |
| NA | 10000 |
₹ 1230 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Brand | Neostik Tapes |
| Material | PU Foam |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square, Rectangular |
| Features | Conductive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17.85 / mm Get Latest Price
| Material | Pu Foam |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Pink |
| Brand | Neostik Tapes |
| Type | Profile Foam |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22.4 / Piece Get Latest Price
| Material | PU Foam |
| Brand | Neostik Tapes |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square, Rectangular |
| Features | Anti Static |
| Color | Black, Pink |
₹ 110 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Density | 60 Kg/m3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Brand | Neostik Tapes |
| Type | Polyurethane Foam Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square, Rectangular |
Minimum order quantity: 50 Square Meter
₹ 13.00 / Piece Get Latest Price
| Usage/ Application | Packaging |
| Thickness | 10 mm |
| Color | Pink |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Get Latest Price
| Density | 50 D |
| Material | Pu Foam |
| Shape | Square |
| Color | Black |
| Type | Polyurethane Foam Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11.5 / Piece Get Latest Price
| Color | PINK/black |
| Material | PROFILE FOAM |
| Usage/Application | ELECTRICAL PACKING |
| Thickness | any thickness |
| Country of Origin | Made in India |
Ramu Boya (Owner)
Neostik Tapes Private Limited
No 39/2, B Block, 6th Floor, Santhoshima Enclave, T Dasarahalli, 8th Mile Tumkur Road
Bengaluru - 560057, Karnataka, India