Offering you a complete choice of products which include fire retardant acoustic foam for compressor enclosures, fire retardant acoustic foam for sound proofing, soundproof foam (acoustic foam), sound absorption foam, noise reduction foam and acoustic foam for auditoriums.
₹ 165 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 28D, 32D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
₹ 165 / Sq ft Get Latest Price
| Density | 28D, 32D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Material | Acoustic |
| Brand | Neostik tapes |
| Grade | FR |
| Fire Proof | ARAI Certified |
| Packaging Type | Based on Quantity |
Minimum order quantity: 1 Sq ft
₹ 165 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 28D, 32D, 40D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Shape | Square |
| Product Type | Acoustic |
| Grade | FR |
| Fire Proof | Yes |
| Packaging Type | Based on the quantity |
Minimum order quantity: 1 Sq ft
₹ 165 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 28D, 32D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Brand | Neostik Tapes |
| Grade | FR |
| Fire Proof | ARAI Certified |
| Packaging Type | Depends on quantity |
₹ 165 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Noise Barriers |
| Density | 28D, 32D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Material | Acoustic foam |
| Brand | Neostik Tapes |
| Grade | FR |
| Fire Proof | ARAI Certified |
| Packaging Type | Depends on quantity |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 165 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 28D, 32D, 40D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Material | Acoustic foam |
| Brand | Neostik Tapes |
| Grade | FR Grade |
| Fire Proof | ARAI Cetificate |
| Packaging Type | Depends on quantity |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Sq ft
₹ 165 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 28D, 32D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Material | Acoustic foam |
| Brand | Neostik Tapes |
| Grade | FR |
| Fire Proof | ARAI Certified |
| Packaging Type | Depends on quantity |
₹ 165 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 28D, 32D, 40D & 45D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Shape | Square |
| Grade | FR Grade |
| Fire Proof | ARAI Certificate |
| Packaging Type | Acoustic sound proofing |
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Density | 28D, 32D |
| Grade | FR |
| Fire Proof | ARAI Certified |
| Packaging Type | Depends on quantity |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 165 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Usage/ Application | Packing foam |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Shape | Lower pyramid |
| Density | 28D, 32D |
| Thickness | 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Density | 40D, 60D, 80D, 120D, 160D |
| Material | Pu Foam |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Yellow |
Minimum order quantity: 50 Square Meter
₹ 165 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Brand | Neostik Tapes |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Product Type | Acoustic |
| Usage | Acoustic, Sound Proofing |
Minimum order quantity: 50 Sq ft
Acoustic Foam Panels are designed & manufactured with German polyurethane technology with precise cuttings to absorb maximum noise and diffuse sound waves at different frequencies.
Soundproofing acoustic panels offered by Neo nishabdh acoustic foam are first of its kind in India used for noise reduction and prevent echo and provide good acoustic properties.
This is a open cell structure foam acoustic panel and majorly used for treatments in music studios, nightclubs, offices, home theatres, auditoriums and Cineplex's.
Every day we keep discovering in more areas of applications to cater this smart product in every industry.
₹ 16.1 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | Pu Foam |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Polyurethane Foam Sheet |
| Size | Customized |
| Density | 28D, 32D, 40D & 45D |
| Packaging Type | Packaging solutions |
| Customized | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ramu Boya (Owner)
Neostik Tapes Private Limited
No 39/2, B Block, 6th Floor, Santhoshima Enclave, T Dasarahalli, 8th Mile Tumkur Road
Bengaluru - 560057, Karnataka, India