Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer acoustic pyramid foam, anti-static convoluted foam, memory foam for mattress, carbon foam, radio frequency absorber foam and multi colour rebounded foam.
₹ 165 / Sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 28D, 32D, 40D & 45D |
| Fire Ratings | UL 94 Standard Class HF1 |
| Shape | Pyramid |
| Material | PU foam acoustic |
| Brand | Neostik Tapes |
| Grade | FR Grade |
| Fire Proof | ARAI Certificate |
| Packaging Type | Acoustic |
Get Latest Price
| Material | PU Foam |
| Size | 4x1 ft |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Pink |
| Usage/Application | Packaging, Electrical and Electronics |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Size | King |
| Thickness | 8 Inches |
| Color | White |
| Usage/Application | Hotel |
| Pattern | Printed |
| Brand | Neostik Tapes |
| Material | Memory foam |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Color | Black |
| Usage/ Application | RF Absorber |
| Shape | Pyramid, Plain, Round, Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 153 / mm Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Color | Black |
| Usage/ Application | Rf Absorber foam |
| Shape | Pyramid, Plain, Round, Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Usage / Application | Sofa |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22.4 / mm Get Latest Price
| Color | Pink |
| Usage/ Application | Packaging |
| Shape | All shape |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 mm
Ramu Boya (Owner)
Neostik Tapes Private Limited
No 39/2, B Block, 6th Floor, Santhoshima Enclave, T Dasarahalli, 8th Mile Tumkur Road
Bengaluru - 560057, Karnataka, India